Ilusüstid meestele
Botoxi ja teiste botuliintoksiinide kasutamine meestel kortsude vähendamiseks
Viimastel aastatel on Botoxi ehk botuliintoksiini süstide vastu huvi märgatavalt kasvanud, eriti meeste seas. Näiteks mõnes Saksamaa kliinikus on juba peaaegu 40% kõigist patsientidest mehed. Meie kliinikus see protsent hetkel veel nii suur ei ole, kuid iga aastaga on meeste osakaal suurenenud. Botuliintoksiin (mõnel pool on kasutusel ka termin botulismitoksiin) sobib olenemata soost ja vanusest praktiliselt kõigile täisealistele patsientidele. Siiski on selle ravimi kasutamisel meeste puhul tarvis arvestada mõningate anatoomiliste eripäradega, et tulemus oleks loomulik ja säiliks mehelikud näojooned. Nii nagu ka naiste puhul, peab lähenema igale patsiendile individuaalselt ja arvestama konkreetse patsiendi lihaste ehituse ja kinnitumisega. Hästi tehtud süstide tulemus on diskreetne, need vähendavad miimilisi kortse, vähendavad väsimusemärke ja värskendavad välimust, kuid samas säilitavad patsiendi välimuse eripära ja on märkamatud.
Lisaks miimiliste kortsude vähendamisele on botuliintoksiini kastutamine väga efektiivne liighigistamise vähendamiseks, selle kohta loe lähemalt SIIT.
Pärast täitesüstide tegemist
Botox (nagu ka Vistabel, Dysport, Alluzience ja Boccuture) on kaubamärk botuliintoksiinile. Seda neurotoksiini toodab Clostridium Botulinum bakter ja see on looduslikult esinev valk, mis suudab ajutiselt lõdvestada lihaseid, blokeerides närviimpulsi ülekande lihasele. Ehk siis selle ravimi tulemusena lihased on kuni ravimi mõjuaja lõpuni puhkeasendis ja peale ravimi toime üleminemist lihase funktsioon taastub.
See omadus teeb Botoxist ideaalse ravimi kortsude ja miimiliste joonte vähendamiseks, mis tekivad näoilmetest. Seda kasutatakse peamiselt selliste piirkondade raviks nagu otsaesine, silmade ümbruse “kanavarbad” ja murekortsud kulmude vahel. Kasutusala on loomulikult oluliselt laiem ja kliinilises praktikas on kastutsel paljud tehnikad erinevate lihaste ja näärmete lõõgastamiseks.
Hoolimata selle populaarsusest esteetikas, algas Botoxi kasutamine tegelikult meditsiinilise ravina. See on kasutusel erinevate seisundite, sealhulgas kroonilise migreeni, üliaktiivse põie, düstooniate ja spastilisuse ravis. Ravimit on edukalt kasutatud juba aastakümneid ja seetõttu on kõrvaltoimed ja riskid hästi dokumenteeritud.
Botoxi eelised
Botuliintoksiin pakub mitmeid eeliseid täitesüstide ja kirurgiliste protseduuride ees, mis on eriti atraktiivsed meestele, kes soovivad säilitada nooruslikku ja energilist, kuid siiski loomulikku välimust:
- Kortsude ja joonte vähendamine: Botox on eriti efektiivne miimiliste kortsude vähendamiseks, mis tekivad näoilmetest. Need hõlmavad nii otsaesise jooni, silmade ümbruse “kanavarbaid”, kulmudevahelisi kortse, kui ka paljusid teisi kortse mis võivad inimese välimuse vanemaks või väsinumaks muuta, kui ta tegelikult on.
- Kiire ja väheinvasiivne ravi: üks botuliintoksiini suurtest eelistest on see, et ravi on kiire ja väheinvasiivne. See tähendab, et protseduurijärgne taastumisaeg on lühike. Tavaliselt kaovad kõik märgid süstidest juba mõnekümne minuti jooksul.
- Loomulikud tulemused: Kogenud arsti poolt teostatud botuliintoksiini süstide puhul on tulemus väga loomulik. Välimus on peale süstide toime saabumist värskem, ilma et oleks ilmne, et olete läbinud esteetilise ravi.
- Suurenenud enesekindlus: Enda nahas hästi tundmine võib oluliselt mõjutada enesekindlust.
- Pikaajalised tulemused: Kuigi botuliintoksiin ei ole püsiv lahendus, pakub see 3-6 kuud kestvat tulemust. Ravi regulaarse intervalliga korrates tulemus säilib.
Ravi protsess
Botuliintoksiini ravi protsessi lahtiseletamine võib aidata vähendada ärevust eesootava vastuvõtu suhtes ja teha otsustusprotsessi lihtsamaks. Siin on ülevaade, kuidas tavaliselt vastuvõtt ja süstimine toimub:
- Konsultatsioon: Enne mis tahes ravi teostamist toimub alati konsultatsioon (see ei pea olema eraldi vastuvõtuaeg, selle käigus on kohe võimalik ka teostada protseduur). Konsultatsiooni käigus räägin patsiendiga läbi tema eesmärgid ja soovid, uurin võimalike varasemate kogemuste kohta, kasutatavate ravimite ja kaasuvate haiguste kohta, tutvun patsiendi naha ja lihaste anatoomiaga. Räägime läbi võimalikud kõrvaltoimed ja komplikatsioonid, samuti protseduurijärgse hoolduse. Konsultatsioon ei kohusta patsienti protseduuri teostamiseks.
- Enne protseduuri: Vältige võimalusel alkoholi ja verd vedeldavaid aineid, nagu aspiriin või ibuprofeen, mõni päev enne ravi, et vähendada verevalumite riski. Arsti poolt määratud verdvedeldavad ravimeid (N. Marevan, Xarelto jt.) ära jätta ilma raviarstiga konsulteerimatta ei tohi!
- Protseduur: Protseduur on üsna kiire, enamasti võtab sõltuvalt piirkonnast kuni 15 minutit. Ravi käigus teen peenikese nõelaga väikesed süstid valitud piirkonda. Valu on enamasti minimaalne, patsiendid võrdlevad seda näpistamisega, kuid kuna valutundlikkus on patsientidel väga erinev, siis ebamugavustunde vähendamiseks on võimalik kasutada ka tuimestavat kreemi või vibratsiooni.
- Pärast ravi: Pärast ravi saate tavaliselt kohe naasta oma tavapäraste tegevuste juurde. Süstekohtades võib esineda vähest punetust või turset, see on normaalne ja kaob tavaliselt mõnekümne minuti jooksul. 24 tunni jooksul oleks soovitatav vältida kehatemperatuuri tõstvat ja higistama ajavaid tegevusi, nagu saun, päevitamine, solaarium ja raske füüsiline treening.
- Tulemused: Botuliintoksiini ravi tulemused hakkavad ilmnema mõne päeva jooksul pärast protseduuri ja kestavad 3-6 kuud. Tulemuste püsivus võib varieeruda sõltuvalt individuaalsetest teguritest, nagu lihaste tugevus ja elustiil.
- Järelkontroll: 2 nädalat peale protseduuri kutsun patsiendi järelkontrolli, et hinnata ravi efekti ja vajadusel teostada korrektuurid. Järelkontroll on eriti oluline peale esimest süstimist, kuna see võimaldab korrigeerida ja kohandada patsiendi individuaalseid botuliintoksiini doose ja tagab täiusliku ja loomuliku tulemuse.
Loodan, et saite ülevaate botuliintoksiini kasutamise võimalustest ja protseduurist. Kui Teil on rohkem küsimusi, võtke minuga ühendust või tulge konsultatsioonile.